Uroboros – znaczenie symbolu

Aby przeanalizować i zrozumieć znaczenie tego symbolu, warto najpierw wyjaśnić czym jest starożytny symbol Uroborosa. Przedstawia on węża z ogonem w pysku, który nieustannie pożera sam siebie, aby natychmiast się odrodzić. Oznacza to że utożsamić go można z nieskończonością i cykliczną powtarzalnością. Według wierzeń Egipcjan i Greków jest to także symbol symbiozy przeciwieństw oraz zmian zachodzących w naturze.

Znaczenie symbolu

Według wierzeń symbol ten oznacza jedność oraz nieskończoność głównie w aspekcie duchowości. Jest zatem czymś, co nie ma ani swojego początku, ani końca. Uroboros zwany także Uroborem zjadający swój ogon jest metaforą nowego początku i stale zachodzących zmian. Oznacza, że nie ma wczoraj, ani jutra, a wszystko odbywa się tu i teraz. Odradza się sam z siebie, tworząc zamknięty cykl. Dawniej symbolizował cykliczny obieg czasu i stale zachodzące zmiany, polegające na tym, że koniec jednej rzeczy, był jednocześnie początkiem innej.

Pochodzenie symbolu

Pierwsze wzmianki o symbolu pochodzą z około XVII wieku przed narodzeniem Chrystusa i pojawiły się w Egipcie. Dopiero później dotarł do Grecji gdzie jako „pożeracz ogona” został nazwany Uroboros. Jest to wąż lub smok, który zabijając sam siebie i zjadając swoje ciało stale odradza się na nowo.