Mandala – znaczenie kolorów

Rysunki mandali na stałe wpisały się także i w naszą rzeczywistość. Kiedyś znane jedynie hindusom oraz mnichom praktykującym buddyzm, dziś często robione są także i na Zachodzie. Okazały się bowiem doskonała techniką wyciszenia. Ich tworzenie odbywa się bowiem w stanie zbliżonym do transu tudzież medytacji właśnie. Jak wygląda mandala wie chyba dziś już każdy. Niewielu wie jednak, jak duże znaczenie odgrywają kolory w mandalach.

Mandale – znaczenie kolorów

Kolor czarny, który dominuje w danej mandali może mieć dwojakie znaczenie: zarówno pozytywne, jak i negatywne. W pierwszym przypadku oznaczać może odradzanie się, w drugim zaś na przykład żałobę, tudzież strach przed nieznanym.

Czerwień zaś wskazywać może na witalność oraz pasję i chęć tworzenia. Przewaga czerwieni w sensie negatywnym odzwierciedla zaś wyniszczające pożądanie oraz czasem także nienawiść.

Zieleń natomiast ma zazwyczaj jedynie pozytywne znaczenie. Jest to kolor, który wskazuje emocjonalną równowagę, a także na przykład na dobry humor oraz ogólną witalność.

Zdrowotne znaczenie mandali

Warto wiedzieć, iż mandale oraz ich kolory mogą wskazywać także na jakieś nieprawidłowości zdrowotne. Biel symbolizuje na przykład zaburzenia kompulsywne.